Dzieje się, dzieje!

Zaczął się drugi tydzień negocjacji – bardziej intensywny (bo coraz mniej czasu), trudniejszy i pod większą presją (bo do negocjatorów powoli zaczynają dołączać ministrowie środowiska poszczególnych krajów, a wraz z nimi coraz więcej mediów). Dziś na konferencji pojawiła  się też rodzina królewska (przez co zamknięto połowę przejść) i sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon.

Swoją działalność zintensyfikowały też różnego rodzaju organizacje pozarządowe (NGO) – korytarze zaroiły się od eventów organizowanych przez YOUNGOs (Youth NGOs), ENGOs (Environmental NGOs), BINGOs (Business NGOs), UNGOS (Union NGOs), NGDOs (Development NGOs) i wielu innych, których nie sposób zliczyć – a każda koalicja składa się z wielu organizacji i ma swoich przedstawicieli – to rzesze setek ludzi, którzy walczą tutaj o idee lub promują swoje przedsięwzięcia. Nie można przejść korytarzem żeby nie natknąć się na happening, przemówienie czy spotkanie.

Poza eventami organizowanymi spontanicznie przez organizacje pozarządowe – jak happeningi czy niezwykle barwna ceremonia wręczenia „skamieliny dnia” – są też dziesiątki wydarzeń organizowanych oficjalnie przez sekretariat UNFCCC, w tym koncerty i wydarzenia kulturalne, pokazy filmów, ceremonia wręczenia nagród dla wyróżniających się projektów promujących zrównoważony rozwój czy bankietów. Z żalem muszę przyznać, że nie na wszystkie jesteśmy wpuszczani, ale jest ich tak olbrzymia ilość, że – chociaż w konferencji uczestniczy 15,000 osób – każdy ma ogromny wybór.

Dziś szczególnie eksponowana była – ważna dla Polski – kwestia przeniesienia nadwyżek emisji CO2 na następny okres rozliczeniowy. Rano przy wjeździe na teren konferencji powitali nas aktywiści informujący o szkodliwości takiego zapisu dla przyszłego traktatu, potem odbyła się konferencja prasowa, a po południu happening, którego uczestnicy przebijali balony symbolizujące nadwyżki emisji CO2 (tzw. „hot air” – „gorące powietrze”) przyczepione do osoby symbolizującej Protokół z Kyoto, które uniemożliwiały jej poruszanie się. Jako, że jest to sprawa istotna z polskiego punktu widzenia, w następnym poście wytłumaczę dokładnie o co chodzi (przygotujcie się na trochę technicznych terminów :). A tymczasem wideorelacja z tego happeningu: