article placeholder

Nowy Front Jedności Narodu

Zbigniew Ziobro zapowiedział zbiórkę podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską w sprawie zawieszenie pakiet klimatycznego. Ziobro uważa, że pakiet zagraża polskiej gospodarce i polskim obywatelom. Twierdzi, że doprowadzi do 80-100% wzrostu cen energii oraz straty rzędu 1% PKB.
article placeholder

O samotności

Wszystko wskazuje na to, że polski upór odbije się rządowi Donalda Tuska jedynie czkawką. Unia i tak będzie zmieniać regulacje, by zrealizować postawione cele, czy tego Polska chce czy nie. Na cofnięcie się jest już za późno. Będąc klimatycznym malkontentem możemy co najwyżej przegapić szansę na rozwój zielonej gospodarki przy wsparciu unijnych funduszy. O fakcie nadszarpnięcia pozycji na arenie międzynarodowej nie wspominając…
od 2012 UE włącza lotnictwo do systemu handlu emisjami

2012: stare wyzwania, nowe nadzieje

ETS już po raz kolejny udowodnił, że jest sądem bardzo aktywnym i nie boi się podejmować kontrowersyjnych decyzji. Tym razem wsparł zdecydowanie pozycję Brukseli odnośnie polityki klimatycznej. I dobrze. Dzięki sędziom z Luksemburga Europa pokazała, że może narzucać lepsze standardy i dawać przykład reszcie mimo sprzeciwów i pogróżek potęg gospodarczych.
article placeholder

Do białego rana. Noc kobiet

Jest godzina 3.49 rano, niedziela. COP trwa. To, co jeszcze dobę temu było znacznym przekroczeniem kalendarza konferencji, zamienia się w wydarzenie bez precedensu. Strony nadal debatują, mimo...
article placeholder

Rozmowy w toku. Przedłużony COP

Europa traci cierpliwość do Polski. Negocjatorzy, obserwatorzy, politycy z Brukseli podkreślają, że ta prezydencja zapisze się najciemniejszymi literami w historii UE. Polska wykorzystuje swoją rolę w Unii, żeby popierać narodowy interes, zamiast reprezentować całą wspólnotę.
article placeholder

Wybuch

Organizatorzy wezwali zgromadzonych do powolnego przemieszczenia się pod drzwi sali plenarnej. Wywołało to panikę ochrony, która nie miała do czynienia z żadnym poważnym incydentem podczas COPu jak do tej pory.
article placeholder

Znów coś drgnęło

Wczorajszej nocy Unia Europejska, Kraje Najmniej Rozwinięte (LDC), Grupa Afrykańska oraz Stowarzyszenie Małych Państw Wyspiarskich (AOSIS) ogłosiły porozumienie. Powstała „koalicja pragnących”,...
Klęska w Durbanie klęską Polski- protest w Londynie / Durban Failure = Poland Failure

Porażka Polski wstydem Europy

Porażka Europy w Durbanie będzie porażką Polski. Pokaże, że Polska nie potrafi być liderem, bo bycie liderem wymaga wybicia się ponad własny interes, obrony interesu ogółu. Taka prestiżowa katastrofa udowodni wielu, że miejsce Polski jest w drugiej lidze i jeszcze nie czas, by przyjąć ją do ekstraklasy. Znów staniemy się ludem z rubieży Europy.
article placeholder

FT: Bez Polski byłoby nam łatwiej

W środę jeden z brytyjskich polityków w Durbanie przyznał, że Unia osiągnęłaby większy sukces w negocjacjach, gdyby Polska nie odgrywała tak ważnej roli. – Gdyby to Wielka Brytania stała na czele bloku, staralibyśmy się znaleźć porozumienie- powiedział Lord Prescot, były wicepremier w rządzie laburzystów.