Олена Ангелова та Ольга Мончак - офіційні спостерігачки на міжнародних кліматичних переговорах
Ми написали прес-реліз. Писали півдня і півночі, дуже старалися. Через старанність і перезбудження впхнули до нього цілих чотири новини. Я десь читала, що більше однієї новини в релізі не має бути. Але тут винятковий випадок. Усе дуже важливо, і не можна знехтувати жодною деталлю (див. пост вище). І найголовніше – щоб про Україну було. Це я запам’ятала дуже добре – ще коли спілкувалася з журналістами перед від’їздом у Варшаву. Тільки рішення, що стосуються України. Тільки акції з українцями. Тільки хардкор.
А тут – голова делегації Філіппін оголосив голодування. І левова частка громадських організацій. За винятком молоді з YOUNGO, яких випровадили з переговорів – через те, що вони зайшли в зал із плакатом, не за регламентом.
Отож, ми вирішили розповісти історію. Про героя, пана Сано. Про відважних активістів, які увірвалися до зали, щоб підтримати голову делегації, і були вигнані без права повернутись. Про обурення НГО ситуацією та абсурдним партнерством кліматичних переговорів з металургійними і нафтовими гігантами – Arcelor Mіttal і LOTOS (а ми-то в своїй УМКА перебираємо харчами!). Ні, мені добре відомий принцип “забруднювач платить”, завдяки вищій освіті та викладацькому таланту Олени Маслюківської. Але тут щось явно не так.
Олена Ангелова, одна з засновниць УМКА, та голова CAN International Уаел Хмайдн, які приєднались до голодування
Не забули і про участь України – активістах, що приєдналися до голодування. Голодуючим активістом стала Олена Ангелова. А ексклюзивний коментар дав голова СAN Іnternatіonal, Уаел Хмайдн. Здавалося б усе чітко.
Сідаю за скайп, телефонувати пресі. Розпинаюся, посміхаюся – знаю, по телефону це відчувається. Пропоную фото, відео, релізи, різні кути висвітлення, ексклюзив. І тут виявляється – новина ніяка. Тому, що про голодування Сано написали ще вчора, а активістка мила, але не рахується. Переговори-то України особливо не стосуються. Ну, можливо приймуть там якесь рішення, скажімо, викидати вуглецю можна стільки-то, і “екологія” від цього покращиться. А в цілому - не стосуються. Кіотський протокол, зміни на рівні планети – не чули. Адже в зоопарку панда родила совеня, а проїзд у метро подорожчає. Ось це – стосується й цікавить.
А мою сусідку по кімнаті, Карлай, стосується, вона філіппінка. Карлай ділиться зі мною зубною пастою, до ночі допомагає мені й іншим трекерам. Карлай у своєму молодому віці тісно співпрацює з філіппінською делегацією і паном Сано.
На батьківщині Карлай метро не подорожчає, тому що немає електрики і ремонтувати мережу будуть рік. А ще на її рідному острові щодня знаходять трупи. Там, де живе Карлай, урагани бувають до 20 разів на рік. Але такого, як зараз, ніколи не було. Я з України. Мені подобається Карлай. Чи можна тепер сказати, що зміни клімату стосуються України?
Напевно, ні. Тому що рішень ніяких не прийнято. В Україні ураганів поки що немає, і ми продовжуємо нарощувати викиди. А відтак, Олена буде голодувати, а я буду писати про це. Насправді, це я забираю в неї їжу. Тому що потрібно мати інфопривід про Україну. Добре, що Олена завтра їде, і я знайду менш тендітну жертву для тортур та українізації медіаприводу.
P.S.: А ще добре, що в Україні є поважні видання, редактори яких знають, що таке Кіотський протокол, зміни клімату та Дохійська поправка. І я буду писати туди колонку, ура!